ladysprite: (Default)
[personal profile] ladysprite
Any baking endeavor that makes the person in front of you in the grocery line boggle at you in disbelief and surprise is bound to be a worthy one.

I have 48 hours, twenty pounds of flour, ten pounds of sugar, and six pounds of butter. My oven is preheating, and my stand mixer is armed. I've got my apron on, my hair tied back, and a marathon of Top Chef to keep me company.

Bring it on.

Date: 2009-03-18 03:45 pm (UTC)
From: [identity profile] scifantasy.livejournal.com
...really? You'd think not, because normally the economies of scale work for you (it's cheaper to buy a big, say, can of oatmeal than the same amount in smaller cans).

I suppose 25-pound bags are mostly used by commercial endeavors, which have their own economies of scale (that is, for them, the 25-pound bag might be the small size).

Date: 2009-03-18 03:47 pm (UTC)
From: [identity profile] denimskater.livejournal.com
I thought the same, but apparently the economy of scale for making/selling the smaller bags overwhelms the economy of less packaging. Then again, flour and sugar are in pretty cheap/easy packaging...so it sort of makes sense.

Date: 2009-03-18 03:49 pm (UTC)
From: [identity profile] scifantasy.livejournal.com
Hm. I hadn't thought about the packaging. Good point.

Date: 2009-03-18 04:45 pm (UTC)
From: [identity profile] pbrim.livejournal.com
Actually, if you are buying the large size of anything in the assumption that it is the cheapest per unit, you need to check it out. I don't know whether it's a matter actual costs, or just trying to take advantage of people who assume and don't check. But for the last 5 years or so, I have noticed that the second largest size is often cheaper per unit than the largest.

Date: 2009-03-18 05:37 pm (UTC)
ext_29896: Lilacs in grandmother's vase on my piano (Default)
From: [identity profile] glinda-w.livejournal.com
Yes. It's weird. One time when I ran out of vanilla (?!) and had to buy it at the supermarket (rather than do the take-own-bottle-and-fill thing at the co-op, for better vanilla at lower price) I noticed that two 2-oz bottles were significantly cheaper than one 4-oz.

I am so, so obsessive about checking price-per-ounce or whatever unit of measure...

Profile

ladysprite: (Default)
ladysprite

April 2022

S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 30

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jun. 6th, 2025 12:33 pm
Powered by Dreamwidth Studios